Naši tréneri
… vždy pripravení pomôcť a poradiť!

Mirka Kralovičová

Viac

Gabi Mikulová

Viac

Michal Spišiak

Viac

Vladimír Dendis

Viac

PREČO CVIČIŤ POD VEDENÍM OSOBNÉHO TRÉNERA?

 • osobný tréner má vzdelanie (kurz osobného trénera), a má tiež potrebné skúsenosti so športom a vedením ľudí pri tréningu
 • pomôže ti pri zostavovaní tréningového a jedálneho plánu
 • pomôže ti zostaviť tréning presne podľa tvojich možností a schopností (zdravotné obmedzenie, vek, kondícia)
 • zohľadňuje cieľ, ktorý sa snažíš dosiahnuť (strata tuku, formovanie postavy, naberanie svalstva, kondícia)
 • dbá na správne prevedenie cvikov a bezpečnosť pri cvičení
 • teoreticky a prakticky ťa sprevádza pri tréningu
 • poskytne potrebnú dopomoc v prípade potreby
 • vie, či ťa má pri cvičení povzbudiť, ak sa ti veľmi nechce, alebo prípadne pribrzdiť, aby si sa nepretrénoval či nezranil
 • podľa dosiahnutých výsledkov individuálne mení a prispôsobuje tréningový a jedálny plán
 • v prípade potreby dodá motiváciu, pridá pochvalu alebo pokarhanie
 • konzultuje otázky týkajúce sa zdravého životného štýlu
 • pomáha pri správnej voľbe doplnkovej výživy

Aké je najlepšie kardio na chudnutie?

Odpovedá Boris:

Nedá sa povedať, ktoré je najlepšie. Ja osobne robím mnoho rôznych kardií. Často chodím behať, niekedy šliapem na bicykli, vo Vassal gyme mám v poslednej dobe rád veslovanie, obľubujem aj bežiaci pás. Dôležité je, aby si cvičil miernou intenzitou (pozor, nie však príliš nízkou) minimálne 20 – 30 minút. To je totiž čas, kedy sa začne premieňať uložený tuk na energiu.

Čo si myslíte o spaľovačoch tukov?

Odpovedá Vilo:

Spaľovače tukov sa tešia väčšej a väčšej obľube. Mnohí ľudia veria, že strata váhy sa dá zabezpečiť konzumáciou nejakých tabletiek. Je to také jednoduché a pohodlné. Bohužiaľ však vzdialené od reality. Nič v živote nie je zadarmo. Tieto spaľovače síce pomáhajú pri spaľovaní tuku, ale bez cvičenia a správnej životosprávy sú nanič.

Zvažujem, že si kúpim doplnok výživy. Čo je najlepšie na nabratie svalov?

Odpovedá Martin:

Základným stavebným kameňom pre rast svalov sú bielkoviny, preto proteínový prípravok by mal byť základ. Ak si typ, ktorý ťažko priberá váhu, môžeš zvážiť gainer. Rozdiel medzi proteínom a gainerom je v množstve bielkovín. Proteíny obsahujú tradične nad 50% bielkovín a gainer pod 50%. Veľmi obľúbeným je aj kreatín, ale tento je skôr na energiu a teda na lepší tréning, čo nakoniec spôsobí aj zosilnenie a rast svalov. V súčasnosti sú obľúbené tzv. volumizanty, ktoré spôsobujú lepšie napumpovanie počas tréningu, ale v ich neprospech hovorí pomerne vysoká cena.

Aká diéta je najlepšia pre schudnutie?

Odpovedá Alena:

Diéta, diéta, diéta. Mnohým ľuďom máta v hlave. Často počuť ľudí, ktorí vraj vyskúšali toľko diét, a nič. Pravda je taká, že diétou skutočne schudneš. Ale každá diéta so sebou nesie jojo efekt. To, čo sa rýchlo schudne, sa rovnako rýchlo priberie naspäť. K tomu sa ešte trápiš hladom, ješ rôzne jedlá, ktoré ti nechutia, skrátka je to utrpenie. V snahe schudnúť odporúčam prejsť na zdravú stravu pomaly, ale isto. Chudnúť treba postupne a pomaly. Dá sa to aj rýchlo, ale s rizikami, ktoré nestoja za to. Verte mi, viem o čom hovorím.

Aké sú najlepšie cviky na brucho, keď chcem mať kocky?

Odpovedá Vilo:

V prvom rade si treba uvedomiť to, čo si málokto uvedomuje. Pokiaľ máš na bruchu 5 cm tuku, tak ti kocky nebude vidieť ani keď budeš cvičiť brucho od rána do večera. Preto popri tréningu brucha je dobré prispôsobiť aj stravu. Vynechať tučné jedlá, nejesť sladkosti, skrátka stravovať sa zdravo. Z cvikov môžem odporučiť zdvíhanie nôh vo vise, brušáky na fitlopte, klasické skracovačky. Cvikov je veľa, treba cvičiť také, ktoré najviac vyhovujú tvojim možnostiam.

Som začiatočník. Ako by som mal začať, keď chcem nabrať svaly?

Odpovedá Ján:

Pre začiatočníkov odporúčam cvičiť 3-4 krát za týždeň základné cviky (drepy, zhyby na hrazde, tlaky na lavičke, bicepsové zhyby, tlaky s veľkou činkou nad hlavu, kliky na bradlách…), každý deň jednu partiu. Jesť by si mal 5-6 krát za deň kvalitnú stravu, bohatú na bielkoviny (mlieko, mäso, tvaroh, vajcia…), sacharidy (ryža, cestoviny, zemiaky, celozrnné pečivo…). Ak si úplný začiatočník, neváhaj sa spýtať skúsenejších cvičencov, ale pozor na samozvaných odborníkov, ktorí všetko vedia a všade boli.

Aké partie je dobré spolu kombinovať? Ako by som si mal zostaviť tréning?

Odpovedá Boris:

Štruktúra tréningu je veľmi individuálna záležitosť. Závisí od mnohých vecí, napríklad ako často človek chce chodiť trénovať. 

3-dňový rozpis by napríklad mohol vyzerať takto: 

1. hrudník, biceps 
2. nohy, ramená 
3. chrbát, triceps 

alebo: 

1. hrudník, triceps 
2. chrbát, biceps 
3. nohy, ramená 

4-dňový rozpis: 

1. hrudník, ramená 
2. chrbát, brucho 
3. nohy, lýtka 
4. ruky

Je dobré pri cvičení používať doplnky výživy? Mám obavy, že doplnky výživy mi uškodia.

Odpovedá Martin:

Všetky doplnky výživy, ktoré sú dostupné na našom trhu, sú schválené ministerstvom zdravotníctva. Sú vytvorené na to, aby ti pomohli vyťažiť zo svojej snahy čo najviac. Samozrejme, doplnky výživy z teba neurobia super kulturistu alebo modelku. Pomôžu ti ale doplniť tie látky, ktoré pri športovaní a zdravom životnom štýle potrebuješ, a je ťažké ich doplniť stravou. Preto doplnky môžem odporučiť. Pokiaľ ich budeš brať podľa návodu na obale, nehrozí zdravotné riziko.