Quest proteínové chipsy vs. zemiakové chipsy

Nutrične povedané, dobrá desiata by mala mať vyvážený počet bielkovín, sacharidov a tukov tak, aby ste vydržali nasýtený najmenej 3 hodín do ďalšieho jedla. Na to pomáha primerané množstvo bielkovín v každom jedle (aspoň 10 gramov).

Zemiakové lupienky však nie sú plnohodnotný olovrant. S jednou porciou (32g) si akurát zamastíte prsty a ukrojíte si 160 kalórií z vášho denného rozpočtu. Podiel makroživín je 10 gramov tuku, 15 g sacharidov a len 2 g bielkovín. Tento nízky obsah bielkovín znamená, že čoskoro budete zase hladný.

Ľudia z Quest Nutrition vzali myšlienku chipsov ako takých a rozhodoli sa ju zmeniť na pochúťku plnú bielkovín. A urobili to tak, že jednoducho zmenili olejovo-slaný zemiakový recept klasických čipsov, do niečoho podobného ako Pringles.

Tu je zoznam zložiek pre Quest Proteínové Chipsy „Morská soľ“:

Proteínová zmes (izolát mliečnych bielkovín, srvátkový proteínový izolát), sušené zemiaky, kukuričný škrob, vysoko-olejnatý slnečnicový olej.
Obsahuje menej ako 2% z nasledujúcich zložiek: morská soľ, uhličitan vápenatý, prírodná aróma. Obsahuje mliečne zložky.

Proteínová zmes nie je niečo, čo si môžete urobiť doma, alebo kúpiť od farmára. Izolát mliečnych bielkovín a srvátkový proteínový izolát sú vedľajším produktom pri výrobe syrov. Kulturisti si ich kupujú vo forme prášku, a pridávajú si ich do jedla a pitia. V ojedinelých prípadoch však môžu spôsobiť zažívacie problémy ako je nadúvanie, kŕče a plynatosť.

Sušené zemiaky sú základom aj v Pringles. Kukuričný škrob sa používa ako lepidlo, aby všetko držalo pohromade. Väčšina ďalších zložiek sa použiva iba na vytvorenie príchute.

Nutrične povedané, jedna porcia (32g) Quest proteínových čipsov má len 120 kalórií rozdelených do 21 gramov bielkovín (!), len 2 gramov tukov a 5 gramov sacharidov. Práve tieto nutričné hodnoty robia z Quest proteínových čipsov skvelú desiatu či olovrant, ak nemáte čas na prípravu jedla bohatého na živiny potrebné pre Váš organizmus.